Recepty

Zaváraná cvikla – najlepšie recepty

25. augusta 202322 septembra, 2023
zaváraná cvikla

Zaváraná cvikla patrí spolu so zaváranými uhorkami k evergreenom slovenskej kuchyne. A niet sa čo čudovať, pretože už naše staré mamy vedeli, aké skvelé účinky na naše zdravie má cvikla, inak nazývaná aj červená repa.

Cvikla je vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov, predovšetkým vitamínov C a E, draslíka, horčíka a mangánu. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu a má výrazné detoxikačné účinky. Pravidelná konzumácia cvikly pomáha správnej činnosti pečene, pôsobí priaznivo na obehový systém, pomáha znižovať krvný tlak a cholesterol. Zároveň obsahuje kyselinu listovú, je preto mimoriadne vhodná aj pre tehotné ženy.

Nevýhodou čerstvej cvikly je jej chuť – je výrazne zemitá až horká. Zaváraná cvikla je ideálnym riešením, ako z cvikly získať všetky jej benefity v podobe vitamínov a minerálov a zároveň pri tom vylepšiť jej chuť tak, aby ju bez problémov skonzumovali napríklad aj deti. Pripravte si zaváranú cviklu podľa našich receptov a môžete si byť istý, že už nebude len vizuálnym spestrením vášho taniera, ale aj plnohodnotnou a mimoriadne výživnou potravinou, na ktorej si pochutí celá rodina.

 

Zaváraná cvikla

Zaváranie cvikly je jednoduché a nech sa rozhodnete použiť akýkoľvek nálev na cviklu, základná príprava bude tá istá:

Cviklové buľvy očistite od zvyškov zeminy a blata, vložte ich do väčšieho hrnca, zalejte vodou a priveďte k varu. Cviklu je potrebné variť do polomäkka – ak by ste ju príliš uvarili, zle by sa vám s ňou následne pracovalo. Čas varenia bude závisieť od toho, aké veľké buľvy budete variť, nemalo by to trvať viac ako 30 minúť.

Uvarenú cviklu na zaváranie zlejte z horúcej vody, vložte ju do studenej vody a nechajte ju v nej vychladnúť. Môžete ju nechať vychladnúť aj bez ponorenia do studenej vody, ale takýmto spôsobom schladenia dosiahnete, že sa bude jednoduchšie šúpať. Ošúpanú cviklu nastrúhajte alebo nakrájajte na kocky, vložte do vopred pripravených čistých zaváraninových pohárov a zalejte nálevom.

Fáza šúpania a strúhania je asi najmenej príjemná, pretože pri nej môže vzniknúť značný neporiadok. Vopred si pripravte pracovné prostredie tak, aby ste mali následné upratovanie čo najjednoduchšie. Použite igelit alebo pogumovaný obrus na stôl. Gumené rukavice a zástera zase ochránia od striekajúcej šťavy vás. Šťava z cvikly sa totiž len veľmi ťažko odstraňuje z textílií, preto je lepšie zašpineniu oblečenia predísť.

 

cvikla

Zaváraná cvikla s chrenom

Veľmi obľúbenou variáciou je zaváraná cvikla s chrenom. Gurmáni by nám dali za pravdu, že je to pre mnohých tá najlepšia zaváraná cvikla. Zemitá chuť cvikly sa totiž nesmierne hodí k ostrej chuti a vôni chrenu. Krásne sa navzájom dopĺňajú  a tak vytvárajú skvelú kombináciu.

Ak chcete pripraviť zaváranú cviklu s chrenom, odporúčame vám cviklu nastrúhať a na rovnakom strúhadle nastrúhať aj čerstvý chren. Množstvo chrenu závisí od toho, nakoľko ostrú chuť chcete dosiahnuť. Nepridávajte ho ale príliš veľa, aby ste úplne nepotlačili chuť cvikli. Dve polievkové lyžice strúhaného čerstvého chrenu budú bohate stačiť na 1 l nastrúhanej cvikli. Nastrúhaný alebo pretlačený chren premiešajte s nastrúhanou cviklou, zmes naložte do pohárov, zalejte pripraveným nálevom na cviklu a sterilizujte 15 minút pri 85°C.

Nálev na cviklu

Receptov na nálev je neúrekom, líšia sa použitím rôznych korenín a množstvo použitého octu a  cukru. Medzi najčastejšie používané koreniny na zaváranú cviklu patrí rasca, bobkový list, fenikelaníz.  Ak máte chuť experimentovať, vyskúšajte pridať koriander alebo horčicové semienko – zaváraná cvikla dostane iný, zaujímavý a mierne exotický nádych.

Sladkokyslý nálev na cviklu

Zložením aj prípravou je takmer totožný s tým, ktorý sa používa na zavárané uhorky.

Ingrediencie:

  • 2 l vody
  • 500 ml octu
  • 500 g kryštálového cukru
  • 100 g Zeko

Postup: Vodu v hrnci priveďte k varu. Pridajte ocot, cukor a Zeko. Opätovne priveďte k varu, povarte 5 minút a odstavte z ohňa. Po miernom ochladnutí zalejte pripravenú cviklu , poháre zakryte viečkom, viečko dobre pritlačte a sterilizujte asi 15 minút pri teplote 85°C. Ak nechcete zaváranú cviklu sterilizovať, použite Zelko, ktoré obsahuje konzervačnú látku.

Korenistý nálev na cviklu

Ingrediencie:

Nálev pripravte rovnakým spôsobom – priveďte vodu k varu, pridajte ocot, soľ, primiešajte všetky koreniny a spolu povarte 5 minút. Mierne prechladnutým nálevom zalejte pripravenú cviklu.

Zaváraná cvikla na kocky 

Postup prípravy je rovnaký ako pri strúhanej cvikle, rozdielny je len jej tvar. Pri krájaní oceníte pomocníkov vo forme kuchynského krájača, vďaka ktorému cviklu nakrájate na rovnomerné kocky. Pomôže tiež o niečo dlhšie varenie, mäkšia cvikla sa vám bude lepšie krájať.

zaváraná cvikla

Náš tip

Pri zaváraní cvikly sa nemusíte obmedziť len na štandardne používané koreniny. Vyskúšajte pridať do nálevu drvený koriander, alebo už hotovú zaváranú cviklu posypte nasekanou čerstvou koriandrovou vňaťou. Získate tak nie len atraktívny vzhľad na tanieri, ale aj skvelú netradičnú chuť.

Nakladaná cvikla 

Cviklu nemusíte len zavárať, môžete ju naložiť do pohárov bez toho, aby ste ju následne sterilizovali. Použite rovnaký uvarený nálev ako pri zaváraní, po uzavretí otočte poháre hore dnom, zakryte ich hrubou dekou a nechajte ich  pod ňou až do úplného vychladnutia. Počítajte ale s tým, že takto pripravenú a nesterilizovanú nakladanú cviklu je potrebné skonzumovať oveľa rýchlejšie, pretože má kratšiu dobu skladovania. Na druhej strane, ostane v nej zachovaných viac živín a vitamínov.

Prečo zavárať cviklu?

Zaváraná cvikla je dokonalým zdrojom vitamínov a živín, po ktorom môžete siahnuť počas celého roka. Jej pozitívne účinky na naše zdravie sú neodškriepiteľné a požitie veľmi široké. Ako jedna z mála zaváraných a sterilizovaných potravín nestráca ani pri tepelnej úprave svoju farbu. Aj vďaka tomu môžeme mať krásny a pestrý jedálniček počas celého roka.

 

Autor: Zdenka Nemcová