Koreniny: A-Z

Rasca

21. júna 201710 marca, 2024
rasca

(Carum carvi)

Člen rovnakej aromatickej čeľade ako petržlen. Rasca sa používala od od staroveku a pestovala v Európe od stredoveku. Stredovekí kuchári pridávali rascu do polievok a do fazuľových a kapustových pokrmov. Tradične sa podávala aj s pečenými jablkami.

Výskyt: Rasca pochádza z Ázie a severnej a strednej Európy. Holandsko je najväčším producentom semien, nasleduje Nemecko, Poľsko, Maroko, oblasť Škandinávie a SNŠ. Pestuje sa aj v Spojených Štátoch a Kanade.

Vzhľad: Otužilá dvojročná bylina. Semená sa objavujú počas celého leta. Stonky sa režú len čo plody dozrievajú. Semená sa potom mlátia a sušia.

Vôňa a chuť: Rasca má štipľavú arómu, ktorá podobne ako jej chuť „je teplá“ a mierne horká. Keď sa kombinuje s ovocím a zeleninou, rasca zdanlivo dodáva náznak chuti citróna.

Použitie: Populárna v stredoeurópskej a židovskej kuchyni, rasca sa používa na ochutenie chleba, salámy, kyslej kapusty, kapusty, polievok a syrov.

Liečebné: Hovorí sa, že uvoľňuje nadúvanie zo zlého trávenia, pomáha pri kolike a zápale priedušiek. Pomáha pri regulácii porúch metabolizmu a chráni pred vznikom cukrovky.

Ďalší článok