Koreniny: A-Z

Fenikel

7. júla 201710 marca, 2024
fenikel

(Fenikel obyčajný – Foeniculum vulgare)

Táto vysoká, odolná trvalka pochádza z oblasti Stredomoria a v súčasnosti je zdomácnená v mnohých častiach sveta. Fenikel sa používal dávno v Indii a Číne, kde sa semená užívali ako prostriedok proti uhryznutiu škorpiónom a hadom.

Výskyt: Pochádza zo stredomorskej oblasti, ale je naturalizovaný v mnohých krajinách s miernym podnebím. Fenikel sa pestuje na export v Nemecku, Taliansku, Francúzsku, Rusku, na Strednom Východe a v Indii.

Vzhľad: Svetlozelené stonky dosahujú výšku 1,5 až 2m. Rastie väčšinou v bežných podmienkach, hoci uprednostňuje slnečné, chránené miesto.

Vôňa a chuť: Celá rastlina má teplú anízovo – sladkovkovú arómu. Chuť je podobná: príjemne čerstvá, trošku sladká, s náznakom gáfru. Semienka fenikla sú menej štipľavé ako kôprové a trpkejšie ako anízové.

Použitie: Čerstvý fenikel sa používa ako oživujúca zložka do šalátov a omáčok. Kvety sa používajú ako ozdoba, peľové zrnká sa pridávajú do studených polievok, dusených rybacích zmesí a na grilovanú rybu, aby im dodali anízovú vôňu. V Európe je fenikel tradičné korenie na rybu a ochucuje nakladaciu zmes na uhorky, kyslú kapustu a haringy.

Liečebné: Pomáha pri problémoch s trávením, v minulosti ho používali dojčiace matky na podporu tvorby mlieka. Stimuluje produkciu žlčových kyselín v pečeni a zohráva významnú úlohu pri trávení tukov. Okrem toho spomaľuje rozvoj zápalov a brzdí rakovinové bujnenie.

Ďalší článok