Koreniny: A-Z

Aníz – účinky a použitie

17. júla 201712 februára, 2024
aniz

Aníz patrí k najstarším liečivým rastlinám a pre jeho výnimočné chuťové vlastnosti a liečivé účinky ho používali už starí Egypťania. Ako korenina sa používajú plody z bedrovníka anízového, ktorý je príbuzný rasci a feniklu.

Jeho vôňa aj chuť sú trochu sladké a veľmi podobné sladkému drievku. Chuť anízu je jemnejšia a mäkšia ako chuť feniklu alebo badiánu. V Európe sa aníz pomerne často používa ako korenie do koláčov a sušienok. V iných častiach sveta sa používa aj na dochucovanie alkoholických nápojov (napr. grécke ouzo), rybacích polievok, morských plodov a chlebov.

V našich oblastiach sa pri príprave pokrmov používa menej, ale oplatí sa ho pridať medzi koreniny použité v náleve na zaváranú cviklu, zavárané uhorky  alebo aj pridať do zmesi ovocia na pečený čaj. Výborne chutí aj v kombinácii s hruškami, preto ho odporúčame použiť aj v náleve na zavárané hrušky. Väčšie uplatnenie nachádza vo farmaceutike. Pre svoj chuťový profil sa často používa na zlepšenie chuti horkých liekov, kvôli svojim liečivým účinkom zase v tabletách na cmúľanie a sirupoch proti kašľu.

Bedrovník anízový – Pimpinella anisum

Táto krehká rastlinka sa pôvodne vyskytovala na Strednom východe. Vo východnom Stredomorí je botanicky príbuzná rasci, rímskej rasci, feniklu a kôpru.

Pôvodne sa používala ako liečivá bylina, ale už starovekí Rimania rozšírili jej použitie o dochucovanie jedál. V tých časoch najmä na ochucovanie koláčov podávaných po jedle na podporu trávenia. Aníz sa pestuje najmä pre semená, ale kulinársky zaujímavé sú aj jeho mladé listy.

Aníz má vďaka obsiahnutému anetolu sladkú chuť a charakteristickú vôňu, je prírodným zdrojom železa a mangánu.

Výskyt

Korenina sa komerčne pestuje v južných republikách bývalého Sovietskeho zväzu, v Turecku, Španielsku, Nemecku a Indii.

Vzhľad

Je to pekná jednoročná rastlina. Rastie do výšky 30 až 40 cm a ľahko vyklíči zo semien v ľahkej pôde bohatej na živiny. Vytvára priamu, rozkonárenú stonku s drobnými bielymi kvetmi usporiadanými v zložených okolíkoch. Plod je dvojnažka – suchý viacsemenný rozpadavý plod, spojenie dvoch nažiek, ktoré sa neskôr rozpoja.

Vôňa a chuť

Vôňa aj chuť sú trochu sladké a veľmi podobné sladkému drievku. Chuť anízu je jemnejšia a mäkšia ako chuť feniklu alebo badiánu.

Použitie

V Európe sa aníz hojne používa ako korenie do koláčov a sušienok. Na Strednom Východe a v Indii sa pridáva do polievok, dusených pokrmov a niekedy do chlebov. Olej zo semien často vyhľadávajú v okolí Stredozemného mora na výrobu anízom ochutených aperitívov a likérov.

Anízový čaj

Anízový čaj pripravíte veľmi jednoducho. 1 čajovú lyžičku anízu rozdrvte tesne pred prípravou čaju. Zalejte ju 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Zlejte a ešte teplý anízový čaj vypite. Môžete ho podávať aj s medom.

Anízový čaj je skvelý na odhlienenie a zlepšenie odkašliavania pri chorobách dýchacích ciest, na podporu trávenia pri kŕčoch a plynatosti, ale aj ako podporný čaj na tvorbu materského mlieka pri dojčení.

Anízový olej

Výroba anízového oleja nie je úplne jednoduchá, zvyčajne sa vyrába zo semien lisovaním za studena. Keďže len málokto z nás má doma lis na plodiny, odporúčame radšej jeho kúpu. Budete si istý jednak jeho koncentráciou, jednak jeho čistotou po stránke mikrobiológie.

Anízový olej je vhodný na vonkajšie, ale aj vnútorné použitie. Pri vnútornom užití pomôže pri vlhkom kašli, uvoľní hlieny, kŕče v tráviacom trakte. Pôsobí ale aj pri vonkajšom potieraní hrudníka, kedy uľahčuje dýchanie a odkašliavanie. Môžete ho použiť aj na masáž bolestivého bruška u dojčiat, pri menštruačných kŕčoch a zvýšenej plynatosti v tráviacom trakte.

Aníz a jeho účinky

Aníz sa považuje za prostriedok uľahčujúci odhlieňovanie a odkašlávanie. Pridáva sa často do zmesí a do tabletiek proti kašľu. Používa sa tiež na zlepšenie chuti horkých liekov. Účinky anízu sú veľmi široké a je preto používaný v mnohých oblastiach.

Aníz na odhlienenie a odkašľanie

Vďaka obsahu silíc pomáha pri respiračných ochoreniach. Uvoľňuje a riedi hlieny, ktoré sa potom ľahšie uvoľňujú z dýchacích ciest.

Antibakteriálny účinok anízu

Aníz zabraňuje rastu plesní a baktérií, jeho semená možno žuť a tak použiť ako prostriedok proti zlému dychu. Pôsobí protizápalovo.

Aníz a podpora trávenia

Účinky anízu na tráviaci trakt dobre poznajú matky malých detí a dojčiat. Aníz totiž výrazne napomáha tráveniu a znižuje plynatosť, preto sa aníz používa v čajoch na podporu trávenia. Podporuje chuť do jedla, zvyšuje vylučovanie tráviaci štiav a upokojuje tráviace ústrojenstvo.

Aníz a podpora tvorby materského mlieka

Aníz stimuluje činnosť mliečnych žliaz a tým podporuje tvorbu materského mlieka. V kombinácii s ďalšími bylinkami je aníz častou zložkou v bylinkových čajoch na podporu dojčenia.

Upokojujúce účinky anízu

Aníz pôsobí upokojujúco nielen na tráviaci trakt, ale aj na nervový systém. Anízový čaj je vhodné piť pred spaním na celkové upokojenie, vhodný je aj pridať anízový zápar alebo anízový olej do kúpeľa. Upokojujúco pôsobí aj masáž s použitím anízového oleja.

Ďalší článok