Osviežujúci uhorkový šalát: jednoduchý a chutný recept

uhorkový šalát

Uhorkový šalát je asi najjednoduchší a zároveň aj najrýchlejší šalát, aký si môžete pripraviť. Jeho použitie je neskutočne široké – hodí sa ku klasickým pokrmom ako sú pečené kuracie stehná s ryžou, ale svoje miesto si zastane aj pri letných grilovačkách. Je osviežujúci, a napriek tomu, že je len z niekoľkých ingrediencií, jeho chuť je skvelá. Navyše, ponúka bonus – iný spôsob ich spracovania než na zavárané uhorky. Pokojne totiž môžete pri príprave použiť aj uhorky nakladačky.

NáročnosťZačiatočníkHodnotenie
Počkajte prosím …
Čas prípravy10 min.Celkový čas10 min.
Ingrediencie
 500 g čerstvých uhoriek
 1 kávová lyžička soli
 čerstvo namleté čierne korenie
 1 lyžica cukru
 0,5 lyžice octu
Postup prípravy
1

Čerstvé uhorky dôkladne umyte, podľa vlastnej vôle ošúpte alebo ponechajte neošúpané, a nastrúhajte na čo najjemnejšie. Čím jemnejšie budú nastrúhané, tým rýchlejšie pustia šťavu.

2

Nastrúhané uhorky posoľte, premiešajte a nechajte ich chvíľu odstáť, aby pustili šťavu.

3

Keď už uhorky pustili dostatok šťavy, pridajte cukor, ocot a opäť zamiešajte.

4

Na vrch pridajte čerstvo namleté čierne korenie alebo chilli.

Výslednú chuť uhorkového šalátu môžete prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám – prispôsobte si pomer cukru, soli a octu. Pridať môžete chilli, čerstvý alebo sušený kôpor, ale aj rôzne bylinky podľa svojej chuti. Rovnakým spôsobom môžete pripraviť aj uhorkový šalát s cibuľou, stačí do hotového šalátu primiešať na tenko nakrájanú cibuľku a nechať chvíľku odstáť, aby sa prepojili chute.

5 obľúbených variantov uhorkového šalátu

Základný recept môžete obmieňať podľa nálady a sezóny:

1. S cibuľkou (klasika)

Do hotového šalátu primiešajte tenko nakrájanú červenú alebo bielu cibuľu. Nechajte 15 minút odpočinúť, aby sa chute prepojili.

2. S jogurtom a kôprom (tzatziki štýl)

Nahraďte ocot 3 PL bieleho jogurtu a pridajte 1 PL nasekaného čerstvého kôpru. Vznikne osviežujúci grécky šalát s nádychom tzatziki. Skvele sa hodí k tzatziki koreniu Mäspoma.

3. S paradajkami a kukuricou (sýtejší)

Pridajte 150 g cherry paradajok a 1 menšiu konzervu kukurice. Šalát získa farby aj sýtosť, hodí sa aj ako samostatný obed.

4. Pikantný s chilli

Pridajte 1/2 ČL bio drveného chilli Mäspoma alebo nakrájanú jalapeño papričku. Pre milovníkov ostrých chutí.

5. S cesnakovým dipom

Nahraďte ocot 2 PL cesnakového dipu Alioli zmiešaného s 1 PL kyslej smotany. Krémový variant, ktorý sa skvele hodí k mäsu.

Zaváraný uhorkový šalát na uskladnenie

Ak máte prebytok šalátových uhoriek a hľadáte spôsob, ako ich spracované uchovať na neskôr, môžete vyskúšať náš recept na zaváraný uhorkový šalát.

Ingrediencie: 

Postup prípravy: 

  1. Uhorky umyte, ošúpte a nastrúhajte. Použite o niečo hrubšie strúhadlo, hlavne ak budete uhorkový šalát sterilizovať.
  2. Nastrúhané uhorky posoľte a nechajte aspoň hodinu odstáť, aby dostatočne pustili šťavu.
  3. Medzičasom si pripravte nálev na uhorkový šalát podľa návodu na obale Zeka, Zelka alebo Nakladača. Nálev nechajte odstáť a úplne vychladnúť.
  4. Nastrúhané uhorky naložte do čistých zaváraninových pohárov aj s vlastnou šťavou, ktorú pustili. Ponechajte ale priestor na doliatie nálevu, ktorý by mal tvoriť asi 1/3 obsahu.
  5. Pred nalievaním nálev preceďte cez sitko, aby sa vám do pohára nedostali kúsky horčice, ktoré by ste následne pri konzumácii nakladaného uhorkového šalátu museli prácne vyberať. Podľa zvoleného typu prípravku na zaváranie buď uhorkový šalát sterilizujte (Zeko, Nakladač), alebo len zalejte pripraveným nálevom (Zelko) a uzatvorené poháre odložte na tmavé a chladné miesto.

Ak potrebujete poradiť so sterilizáciou, prečítajte si naše rady v našom blogu Ako zavárať 🥒🫙.

Naše tipy

Uhorkový šalát je jednoduchý a rýchly, ale nemusí byť vôbec nudný. Fantázii sa medze nekladú. Pridajte si do šalátu paradajky, kukuricu – šalát tým získa na pestrosti. Ak nemáte radi šalát s klasickým sladkokyslým nálevom, vyskúšajte nakrájané uhorky s bielym jogurtom. Postačí vám soľ, ale môžete použiť aj korenie na tzatziky. Výbornou alternatívou na ochutenie je aj použitie zmesi na dipy, ktoré môžete zmiešať buď s jogurtom alebo kyslou smotanou – bylinkový, cesnakový a vyznávačov pikantných chutí určite poteší aj pikantný chilli dip. Ale vyskúšať môžete aj úplné inú chuť, napríklad citrónové korenie. S ním sa dostane uhorkový šalát do úplne inej chuťovej dimenzie :).

Často kladené otázky

Ako dlho vydrží uhorkový šalát v chladničke?

Pripravený uhorkový šalát vydrží v chladničke 2 – 3 dni. Najlepšie chutí v prvý deň, na druhý deň je síce zelenina mäkšia, ale chuťovo bohatšia.

Prečo môj uhorkový šalát rýchlo zvädne?

Najčastejšie príčiny: uhorky neboli dostatočne osolené pred dochutením, alebo bolo pridanej priveľa tekutiny. Tiež nepoužívajte príliš tenké strúhanie, ak chcete chrumkavejší šalát.

Môžem uhorkový šalát pripraviť bez octu?

Áno. Ocot môžete nahradiť citrónovou šťavou (rovnaké množstvo) alebo jablčným octom. Bez kyslej zložky šalát stráca charakter, ale môžete ho nahradiť kyslou smotanou alebo jogurtom.

Aký pomer soli, cukru a octu je správny?

Pre 500 g uhoriek: 1 ČL soli, 1 PL cukru, 1/2 PL octu. Pomer cukru a octu je 2:1. Doľadte podľa chuti.

Je uhorkový šalát zdravý?

Áno. Obsahuje 95% vody, vitamín K, vitamín C, draslík a vlákninu. Pri verzii s minimom cukru má len cca 30 kcal na 100 g, takže je vhodný aj pri diéte.

Môžem do šalátu pridať aj inú zeleninu?

Áno. Najlepšie sa s uhorkou kombinujú paradajky, cibuľa, kukurica, paprika, reďkovky, kapusta. Skvele funguje aj kombinácia s avokádom alebo feta syrom.

Aký šalát sa hodí ku grilovanému kuraciemu mäsu?

Klasický uhorkový šalát sa hodí univerzálne. Pre rozmanitosť skúste aj naše ďalšie šaláty na grilovačku.

Ďalšie letné a grilovacie recepty

Prajeme vám dobrú chuť!

 

Páčil sa Vám recept? Ohodnoťte ho!

Počkajte prosím …

Ingrediencie

Ingrediencie
 500 g čerstvých uhoriek
 1 kávová lyžička soli
 čerstvo namleté čierne korenie
 1 lyžica cukru
 0,5 lyžice octu

Pokyny

Postup prípravy
1

Čerstvé uhorky dôkladne umyte, podľa vlastnej vôle ošúpte alebo ponechajte neošúpané, a nastrúhajte na čo najjemnejšie. Čím jemnejšie budú nastrúhané, tým rýchlejšie pustia šťavu.

2

Nastrúhané uhorky posoľte, premiešajte a nechajte ich chvíľu odstáť, aby pustili šťavu.

3

Keď už uhorky pustili dostatok šťavy, pridajte cukor, ocot a opäť zamiešajte.

4

Na vrch pridajte čerstvo namleté čierne korenie alebo chilli.

Osviežujúci uhorkový šalát: jednoduchý a chutný recept