Koreniny: A-Z

Rozmarín

20. júna 201710 marca, 2024
rozmarín

(Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis)
Rozmarín je husto rozkonárená, drevnatejúca, vždyzelená trvalka. Pochádza z oblasti Stredomoria, ale pomerne dlho sa pestuje aj v oblasti mierneho pásma v celej Európe a Amerike. V Anglicku sa pestoval od čias Rimanov, je pomerne odolný voči chladu.

Vzhľad: Rastliny tvoria bujné trsy drobných jednoduchých cibuliek, z ktorých pučia 15 – 30 cm dlhé rúrkovité listy. Výška pažítky a mohutnosť trsov závisí od prostredia, v ktorom sa pestuje. Pažítka kvitne veľmi bohato, a preto sa niekedy používa na vysádzanie obrúb ako dekoratívna rastlina. Nie je náročná na prostredie, ľahko sa pestuje.

Vôňa a chuť: Aromatický s teplou a trochu korenistou živičnatou, horkou chuťou, s náznakmi gáfru a vône borovicového ihličia. V chuti cítiť aj prítomnosť orieškov a čierneho korenia, s ostávajúcou drevitou, balzamovou a trpkou chuťou na jazyku. Vôňa sa uvoľní, až keď sa listy podrvia. Kvety majú jemnejšiu chuť ako listy.
Chuť rozmarínu je výrazná a ostrá, varením sa nezmierňuje, preto sa odporúča používať rozmarín s mierou, dokonca aj v pomaly varených jedlách.

Použitie: V stredomorskej kuchyni sa najčastejšie používa so zeleninou opečenou na olivovom oleji, v Taliansku je obľúbený s teľacím mäsom. Celé vetvičky výborne ochutia marinády, najmä na jahňacinu, a dodajú jemnú, zadymenú chuť mäsu alebo hydine, ak sa pod ne umiestnia počas pečenia alebo grilovania. Rozmarín sa dobre hodí do sušienok, sladkých i slaných, pridáva sa do foccaccia alebo iných druhov chleba. Mladé stonky sa môžu použiť na ochutenie olivového oleja, lúhovať v mlieku, smotane alebo sirupe na dezerty, do osviežujúcich nápojov alebo limonád. Sušený rozmarín pri varení rozmrvte, čerstvý posekajte nadrobno. Výborne ním ochutíte napr. opekané zemiaky. Rozmarín tvorí nevyhnutnú súčasť provensálskeho korenia.

Liečebné: Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak. Upokojuje a odstraňuje nervové vyčerpanie, podporuje prekrvenie a zlepšuje krvný obeh.Vhodný je zvlášť pri reumatizme, kašli, astme, búšení srdca, nespavosti a migréne.Priaznivo podporuje aj činnosť pečene. Chráni mozog pred voľnými radikálmi, znižujúc riziko mozgovej príhody a neurodegeneratívnych ochorení, zlepšuje pamäť a zbavuje organizmus toxických látok.