Koreniny: A-Z

Sezamové semienka

19. júna 201710 marca, 2024
sezam

( Sesamum indicum)

Malé krémové semienka poznáme predovšetkým z čerstvo upečeného pečiva, na ktorom sa v poslednej dobe objavuje veľmi často. Bohužiaľ sezam ešte nenašiel v našich kuchyniach také miesto a zastúpenie, ako by si vďaka svojim liečebným účinkom zaslúžil.

Výskyt: Pochádza s oblasti Eufratu a je považovaný za najstaršie korenie na svete. Dnes sa pestuje takmer vo všetkých teplých oblastiach po celom svete. Najviac je pestovaný v Indii, Číne, Sudáne, Barme a v Mexiku.

Vzhľad: Sezam je jednoročná bylina, ktorá sa dosahuje výšku 80 až 200 cm, obrastená jemnými chĺpkami. Kvitne na bielo až ružovo. Plody sú štyri púzdrové tobolky rastúce smerom nahor, obsahujúce malé, žltohnedé, 2 mm dlhé semienka, ktoré sú veľmi podobné ľanovým semienkam. Užívanou časťou je práve semeno. Sezamové semienka nebývajú vždy len biele, vyskytujú sa taktiež hnedé aj čierne.

Zloženie: Sezamové semienka obsahujú až 60% oleja, ktorý je veľmi zdravý a prospešný. Semená mimo toho obsahujú aj bielkoviny, sacharidy a vlákninu. Z minerálov je obsiahnutý forsfor, draslík, horčík, vápnik, železo, meď, zinok, sodík a mangán.

Vôňa a chuť: Pražený sezam má výraznú arómu a chuť ako chrumkavé škvarky.

Použitie: V južnej Európe sa zo sezamu pripravuje sezamové maslo a sezamová pasta Tahini. Používa sa tiež do šalátov, šalátových zálievok, polievok alebo ako korenie do hrachového pyré. Veľmi zdravý a so zvláštnou vôňou je aj sezamový olej, ktorý je vhodný pre prípravu slaných i sladkých pokrmov.

Liečebné: Vďaka vysokému obsahu karoténu v kombinácii s horčíkom, vápnikom a zinkom sú vynikajúcim liekom na choroby očí, slizníc, kože, nechtov a vlasov. Sú veľmi prospešné pri prevencii a liečbe osteoporózy, osteomalacie, zlomenín kostí, chrupaviek, chrbtice a zubov. Vysoký obsah vitamínu B, horčíka, fosforu a vápniku sú veľmi prospešné na nervy, teda je sezam výborným liekom na neurózy, depresie a psychózy. Je prospešný predovšetkým pre športovcov, študentov a tažko pracujúcim. Je nepostrádateľný pri chorobách srdca a cievneho obehu. Zvyšuje imunitu a výrazne zlepšuje látkovú premenu. Tak isto ako mak, je sezam vysoko prospešný tehotným a kojacim ženám. Pre vegetariánom môže byť tak isto ako iné semená dobrou náhradou mäsa.

Ďalší článok