ReceptyRecepty: Bezmäsité pokrmy

Pesto z medvedieho cesnaku

pesto z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak patrí medzi prvé jarné bylinky. Je bohatý na vitamíny a minerály ako horčík, vápnik, vitamín C, B . Má protizápalové a antibakteriálne účinky a posilňuje imunitu. Tiež patrí medzi bojovníkov proti tzv. jarnej únave.

V kuchyni sa dá využiť medvedí cesnak  na rôzne spôsoby, no obľúbenou klasikou je práve pesto. V peste si medvedí cesnak ponechá všetku svoju silu, vitamíny aj detoxikačné účinky, pretože ostáva v surovom stave.

Pesto z medvedieho cesnaku – jednoduchý recept

Ingrediencie:

 • 200 g listov medvedieho cesnaku
 • 100 ml slnečnicového oleja
 • 50 g slnečnicové semienka
 • soľ

Postup:

 1. Listy medvedieho cesnaku umyjeme a osušíme. Odporúčame použiť rotačné sitko na bylinky (šalát) alebo ich poukladať na čistú utierku a nechať uschnúť. Menej trpezliví si môžu pomôcť aj papierovou kuchynskou utierkou.
 2. Do mixéra vložíme listy medvedieho cesnaku, slnečnicové semiačka, olej a soľ.
 3. Všetko spolu rozmixujeme na jemnú pastu.
 4. Pesto preložíme do menších uzatvárateľných nádob a skladujeme v chladničke.

Tipy:

 • Pomer oleja, semienok a medvedieho cesnaku si môžete upraviť. Rovnako môžete aj experimentovať s druhmi oleja, semienok či orechov, prípadne môžete pridať aj ďalšie koreniny.
 • Cesnak je najlepšie spracovať ešte v deň zberu, aby si zachoval čo najviac svojich liečivých vlastností.
 • Ak ho dáte do pekných nádobiek, je to veľmi originálny a chutný darček.
 • Investujte do naozaj dobrého mixéra. Ak vám pomletie pôjde “ťažko” a nebude sa vytvárať pekná konzistencia, len pridávajte olej pokým ju nedosiahnete.

Ako skladovať pesto z medvedieho cesnaku

Pesto podľa nášho jednoduchého receptu, vám vydrží v chladničke aj 12 mesiacov. Ak sa rozhodnete experimentovať a do pesta pridáte napr. orechy, olivový olej, parmezán, chilli, korenie, olivy, sušené paradajky, tak v chladničke vydrží cca 2 týždne.
Ak ste pripravili viac pesta ako skonzumujete, môžete ho zamraziť.

Kde zoženiem medvedí cesnak?

Možností je viacero. Počas sezóny ho kúpite aj v supermarketoch či na trhu. Ideálne ak máte niekoho známeho komu rastie v záhrade a môžete si ísť bezpečne natrhať. Nazbierať si ho môžete aj vo voľnej prírode v 1. a 2. pásme ochrany lesa. Rastie na vlhkých miestach v lesoch, hájoch, lúkach.

Ako využijem pesto z medvedieho cesnaku v kuchyni?

Ak máte radi obyčajný cesnak, tak pesto budete milovať! Tu pripájame pár našich obľúbených tipov:

 • Na hrianke vynikne dokonale! Stačí len opiecť obľúbený typ pečiva
 • Do cestovín – obľúbenú uvarenú cestovinu zmiešajte s kyslou smotanou, pridajte množstvo pesta podľa chuti, opečený sezam a super večera je na svete za 15 minúť!
 • Ako snack – lístkové cesto potrite pestom, posypte syrom a dajte upiecť či už vo forme rolády alebo tyčiniek.
 • Domáci posúch alebo chlieb. Ak ste podľahli kváskovaniu, vyskúšajte variantu s pestom. Stačí na konci, pri stáčaní chleba pridať pesto 😉
Pesto z medvedieho cesnaku

Pesto z medvedieho cesnaku – ako ho využiť v kuchyni.

Tip na záver:

Ak máte záhradku, skúste si z lesa priniesť aj pár cibuliek cesnaku a zasadiť ho na miesta, kde najmenej svieti slnko a je tam dostatočne vlhko. Možno vás prekvapí na vašej vlastnej záhrade už ďalšiu jar 😉