Koreniny: A-Z

Cesnak

10 marca, 2024
cesnak

Cesnak kuchynský – Allium sativum

Cesnak pochádza zo stepí strednej Ázie. Je jednou z najdlhšie pestovaných rastlín, pôvodne sa používal v lekárstve a v čiernej mágii.

Výskyt

Je pôvodom zo strednej Ázie, u nás sa bežne pestuje v záhradkách a na poliach ako zelenina. Je známy odpradávna, v Číne sa pestoval už od 2. stor. p.n.l., v Mezopotámii a Egypte odnepamäti. Počas staroveku sa dostal cez Malú Áziu do Grécka a Talianska, a odtiaľ k nám. Dnes sa pestuje v teplejších oblastiach celého sveta.

Vzhľad

Cesnak kuchynský je trváca rastlina, ktorá má na báze zloženú stlačenú guľovitú cibuľu. Cibuľa je zložená z niekoľkých dužinatých časti (strúčikov), ktoré sú prekryté spoločným obalom bielej až purpurovej farby. Oddelenými strúčikmi je možné cesnak vegetatívne rozmnožovať.

Vôňa a chuť

Surový alebo sušený cesnak je štipľavý a páli, „mokrý“ cesnak je jemnejší. Alicín disuflát sa vytvára pri rezaní cesnaku a práve ten spôsobuje zápach z úst pri konzumovaní čerstvého cesnaku.

Použitie

Cesnak kuchynský sa používa ako prísada v surovom stave, ako aj prísada do varených jedál, studených a varených omáčok, či na výrobu extraktov v (olivovom) oleji, vo forme rôznych pást z čistého nasoleného cesnaku. Hodí sa takmer ku každému jedlu.

Liečebné účinky

Cesnak má antibakteriálne účinky, napomáha vykašliavaniu pri ochorení horných dýchacích ciest. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, znižuje vysoký krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi.  Posilňuje imunitu a má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C. Znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom.

Ďalší článok