Koreniny: A-Z

Šafrán

18. júna 201710 marca, 2024
šafrán

(Crocus sativus)

Najdrahšia korenina na svete, šafran stojí desaťkrát toľko ako vanilka a päťdesiatkrát toľko ako kardamón. Skutočnosť, že sušené, nitiam podobné blizny šafranového kvetu sú veľmi ľahké a zberajú sa ručne, sa odráža v jeho vysokej cene. Šafran prvýkrát pravdepodobne pestovali v malej Ázii. Používali ho všetky praveké civilizácie vo východnom Stredomorí, Egypťania a Rimania v potravinác h a vo vínach, ako farbivo, vo voňavkách a ako drogu.

Výskyt: Hlavní producenti sú Španielsko, Grécko, Francúzsko, Irán, Maroko a Kašmír. Hovorí sa, že najlep ší šafran pochádza zo Španielska.

Vzhľad: Šafran je viacročná cibuľa, ktorá sa sadí uprostred leta. Kvety sa zberajú, len čo sa otvoria lupienky, čo je zvyčajne na jeseň. Blizny sa potom vyberajú a sušia.

Vôňa a chuť: Má charakteristickú vytrvalú arómu a prenikavú, horkú ale vysoko aromatickú chuť.

Použitie: V Španielsku je kľúčovou prísadou do rybacích a ryžových pokrmov. Vo Francúzsku ho používajú do rybacích pokrmov a v Taliansku v rizote. Už dávno sa používal v Anglicku na prípravu šafránových koláčov. Likéry, ako chartreuse, obsahujú tiež šafran.

Liečebné: Predpisoval sa v Indii na močové a tráviace problémy. Je bohatý na vitamín riboflavín. Zvyšuje odolnosť organizmu, bráni oxidácii krvných tukov, vzniku srdcovo-cievnych ochorení a má tiež protirakovinové účinky.

Ďalší článok