Koreniny: A-Z

Petržlen

22. júna 201710 marca, 2024
petržlenová vňať

(Petroselinum crispum)

Petržlenová vňať je jedna z mála byliniek považovaných v západnej kuchyni za nenahraditeľné, je odolná, jedno – alebo dvojročná rastlina, pochádzajúca z oblasti východného Stredomoria. V súčasnosti sa pestuje takmer všade v oblati mierneho pásma.

Čerstvé listy sa používajú najčastejšie, hamburský petržlen sa pestuje najmä pre koreň.

Vzhľad: Petržlen záhradný je dvojročná rastlina dosahujúca v prvom roku 30 cm a v druhom až 1 meter. Má silný, mrkve podobný koreň a šťavnaté stonky zakončené jednoduchými kučeravými listami.

Vôňa a chuť: Petržlen má ľahko korenistú vôňu s náznakom anízu a citrónu, chuť je šťavnatá, bylinná s jemnou korenistou prímesou. Je obľúbený najmä pre jeho čistú, čerstvú chuť, vysoký obsah železa a vitamínov A a C.

Použitie: Používa sa do omáčok, šalátov, plniek a omeliet takmer na celom svete.Pre zachovanie sviežej chuti petržlen pridávame do jedla pred koncom varenia. Hamburský petržlen sa väčšinou používa do polievok a prívarkov, ale môžeme ho piecť a variť podobne ako inú koreňovú zeleninu. Veľmi dobre sa hodí k vareným zemiakom. Je nevyhnutnou súčasťou mnohých tradičných koreninových zmesí; francúzskeho bouquet garni a persillade – nasekaná zmes petržlenu a cesnaku; talianskeho gremolata a salsa verde; a tabouleh – libanonského šalátu.

Liečebné: Petržlen sa z hľadiska medicínskeho považuje za močopudný prostriedok vhodný na ľadvinové problémy, rozpúšťanie ľadvinových kameňov, ďalej ako prostriedok povzbudzujúci trávenie a vypudzujúci plyny. Čaj zo semien petržlenu je v Nemecku ľuďom predpisovaný proti vysokému krvnému tlaku. Čaj z petržlenovej vňate má vlastnosti znižovať horúčku. Petržlen má vysoký obsah chlorofylu čo je aktívna zložka väčšiny osviežovačov dychu.

Ďalší článok