Koreniny: A-Z

Pažítka

10 marca, 2024
pažítka

(Cesnak pažítkový – Allium schoenoprasum)

Táto najútlejšia a najlahodnejšia cibuľovina pochádza z oblasti severného mierneho pásma. Pažítka rástla prirodzene na mnohých miestach celej Európy a Severnej Ameriky, ale v súčasnosti sa väčšinou pestuje. Pažítka je trváca, mrazuvzdorná zelenina.

Výskyt: V súčasnosti sa pestuje všade.

Vzhľad: Rastliny tvoria bujné trsy drobných jednoduchých cibuliek, z ktorých pučia 15 – 30 cm dlhé rúrkovité listy. Výška pažítky a mohutnosť trsov závisí od prostredia, v ktorom sa pestuje. Pažítka kvitne veľmi bohato, a preto sa niekedy používa na vysádzanie obrúb ako dekoratívna rastlina. Nie je náročná na prostredie, ľahko sa pestuje.

Vôňa a chuť: Všetky časti pažítky majú jemnú cibulovú arómu a štipľavú cibuľovú chuť.
Použitie: Vňať pažítky má mnohostranné využitie. Je neoceniteľnou hlavne v studenej kuchyni. Pridávame ju nasekanú do rôznych nátierok, syrových pomazánok, šalátov, polievok. Taktiež nám slúži ako dekorácia na chlebíčky a pod. Kvet môžeme použiť ako dekoráciu na rôzne jedlá. Tvorí tiež podstatnú zložku bylinkových masiel. V zásade ju používame všade, kde sa hodí cibuľa.

Liečebné: Pažítka je výborné stomachikum – podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Je účinná aj proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, A, B2, ďalej riboflavínu, draslíka, káliuma, magnézia, vápnika, fosforu, sodíka, železa a beta-karoténu.

Ďalší článok