Koreniny: A-Z

Paprika

24. júna 201710 marca, 2024
paprika

(Capsicum annuum)

Členovia rodu Capsicum, štipľavé a sladké papriky majú rôzne tvary, rozmery a farbu, od drobných špicatých až po veľké mäsité papriky s miernou chuťou. Ich domovom je Stredná a Južná Amerika a karibská oblasť, pestovali sa tam po tisícročia pred dobytím Španielmi, ktorí nakoniec zaviedli ich pestovanie na zvyšku sveta. Práve v Španielsku začali plody papriky sušiť a mlieť na prášok nazývaný pimentón alebo paprika. V oblasti Európy prvá zmienka o paprike, aj keď o jej ozdobných odrodách, pochádza z roku 1604 z Maďarska. V súčasnosti existuje okolo dvesto rôznych odrôd papriky.Zrelá paprika sa používa sušená, drvená, vločkovaná i mletá a tvorí základ mnohých výrobkov a patrí medzi najpestovanejšie koreninové kultúry.Korenie sa získava po usušení a pomletí dozretého plodu. Jeho hodnotu určuje použitý druh a kvalita meliva (pomer dužiny, semien a žíl). Maďarská paprika sa stala svetoznámou pre svoje vynikajúce koreniace vlastnosti. Jej používanie a popularita stále rastie aj v zahraničí.

Výskyt: India je oddávna najväčším producentom papriky a je spolu s Mexikom, Čínou, Japonskom, Indonéziou a Thajskom veľkým vývozcom. Tieto krajiny sú tiež veľkými spotrebiteľmi papriky. Srí Lanka, Malajzia a Spojené Štáty sú zase jej hlavnými dovozcami.

Vzhľad: Rastlina Capsicum annuum zvyčajne narastie do výšky 30cm až 1m. Paprika je dutý dužinatý plod a jej štipľavou účinnou látkou je kapsaicín. Okrem neho obsahuje vitamín C, éterické oleje, cukry, pektín a minerálne látky. Jej farbivá – karotínoidy sú dôležité aj z hľadiska výživnej hodnoty.

Vôňa a chuť: Vôňa papriky je nevtieravá a lahodná, niektoré odrody charakterizuje nádych vône karamelu, ovocia, prípadne jemne dymová vôňa, kým iné sú skôr dráždivé až štipľavé.Takisto chuť býva pomerne premenlivá, varíruje od sladkastej dymovej po mierne pálivú s horkastým podtónom.Všeobecne veľké, okrúhle, masité varianty sú miernejšie než malé, tenkostenné, špicaté odrody. Kapsacín, štipľavý základ, ktorý dodáva paprikám ich ostrosť, je prítomný v semenách, žilách a v koži. Ak chcete znížiť štipľavosť, odstránte semená a žily.

Použitie: Používa sa ako farbiaca prísada aj ako korenie. Zľahka opražená s cibuľkou na bravčovej masti je základom pri varení gulášu, teľacieho alebo hydinového paprikáša a husacích a kačacích perkeltov, dáva farbu zemiakom, ryži, rezancom a dusenej zelenine. Podobne sa paprika používa v Srbsku a aj iných okolitých krajinách. V Maďarsku, Turecku a na Balkáne sa tradične používa ako stolová korenina, podobne ako sa v v zvyšnej časti Európy používa čierne korenie. Tvorí, podobne ako v našej kuchyni, chuťový základ pomaly varených jedál. Nájdeme ju ďalej v prílohách z ryže a zo zemiakov, v omeletách, jedlách z rýb a je nevyhnutnou súčasťou omáčky romesco. V Maroku sa s obľubou používa v koreninových zmesiach do tagine a chemorula, (marináda a omáčka na ryby), v Turecku zas na ochutenie polievok, zeleniny a mäsa. V Indii sa používa najmä ako farbivo dodávajúce jedlám červenú farbu. A v podstate všade na svete sa používa do klobás a iných výrobkov z mletého mäsa.

Liečebné: Čerstvá paprika je bohatá na vitamín C, pomáha pri trávení škrobnatých jedál a môže sa používať ako tonikum.

Ďalší článok