Koreniny: A-Z

Muškátový orech

26. júna 201710 marca, 2024
muškátový orech

(Myristica fragrans)

Myristica fragrans má výnimočné postavenie medzi koreninami, lebo poskytuje dve rozdielne koreniny: muškátový orech a muškátový kvet. Je to košatý večne zelený strom, ktorý pochádza z ostrovov Banda v Molukách (Koreninové ostrovy). Muškátový orech je kôstka plodu, muškátový kvet je čipkovitý miešok, ktorý ju obaľuje.

Muškátový orech a muškátový kvet tvorili v 6. storočí časť karavánového obchodu do Alexandrie. Asi v tomto období sa muškátový orech používal v Číne ako prostriedok proti zlému tráveniu. Indovia a Arabi si cenili koreninu ako účinnú látku na trávenie, pečeňové a kožné choroby a obom koreninám pripisovali pohlavne dráždivé účinky ( afrodiziakum ) .

Výskyt: Muškátový kvet a muškátový orech pochádza z Molúk, ale pestuje sa aj na Srí Lanke, v Malajzii a v karibskej oblasti.

Vzhľad: Stálezelený muškátový strom rastie do výšky 12 metrov. Má tmavozelené oválne listy a malé bledožlté kvety. Stromy prinášajú prvé plody v siedmom alebo ôsmom roku a rodia do štyridsiateho roku života. Najlepšie sa im darí v tropickom prímorskom prostredí., v bohatej vulkanickej pôde Molúk a úrodných pôdach Grenady.

Vôňa a chuť: Muškátový orech a muškátový kvet majú podobnú chuť a vôňu. Vôňa je intenzívna, svieža. Muškátový orech má korenisto – sladkastú chuť, muškátový kvet väčšmi horkú.

Použitie: Obidve koreniny sa úsporne používajú v juhovýchodnej Ázii, Číne a Indii. Najčastejšie sa pridávajú do mogulských pokrmov v Indii. Arabi už dávno v minulosti pridávali muškátový orech do baraniny a jahňaciny, ale Európania využívali obe koreniny tak v sladkých, ako aj v štipľavých pokrmoch. Muškátový orech sa bežne používa v mnohých holandských receptoch, v domácnostiach sa používajú na mletie podobné mlynčeky ako na čierne korenie. Holanďania pridávajú muškátový orech do zemiakovej kaše, bielej kapusty, karfiolu a zeleninových pretlakov, k makarónom, do duseného mäsa a do ovocných pudingov. Taliani používajú muškátový orech do pokrmov z miešanej zeleniny a teľaciny a pri príprave plniek a omáčok na cestoviny. Muškátový orech sa často používa v medovníkoch, ovocných koláčoch, dezertoch a ovocných punčoch. Muškátový orech a muškátový kvet sú vhodné na prípravu duseného mäsa a pirohov plnených mäsom a na väčšinu vaječných a syrových pokrmov. Muškátový kvet zlepšuje bešamel, cibuľovú omáčku, hnedé polievky, mäkkýšové vývary, nakladané mäso, syrový nákyp a smotanovo syrové dezerty. V Indonézii sa dužina plodov používa na výrobu cukroviniek.

Liečebné: Muškátový orech sa v orientálnej medicíne používa na zmiernenie prieduškových ochorení, reumatizmu a pri nadúvaniu. Jeho éterické oleje pôsobia antibakteriálne. Účinný najmä v oblasti žalúdka, pôsobí protizápalovo a tlmí kŕče. Vo veľkých množstvách spôsobuje ospalosť, halucinácie a eufóriu. Nadmerné dávky môžu byť osudové.

Iné použitie: Muškátový orech sa používa pri výrobe voňaviek, mydiel a šampónov.

Ďalší článok