Koreniny: A-Z

Levanduľa úzkolistá

10 marca, 2024
levandula

(Lavandula angustifolia)

Výskyt: V teplých oblastiach Európy rastie aj divo, zväčša sa však pestuje. Obľubuje slnečné polohy.
Zámeny a falšovania drog prakticky neprichádzajú do úvahy – materská rastlina sa výhradne pestuje, kvetná i vňaťová časť má osobitne charakteristický výzor. Hlavnými dodávateľmi drogy na farmaceutický trh sú Španielsko, Francúzko a Maďarsko.

Vzhľad: Trsovitý, priamo rozkonárený poloker, vysoký 20-60 cm, pokrytý krátkymi sivými chĺpkami. Listy sediace, čiarkovité, na spodnej strane husto plstnaté. Drobné kvety sedia v chudobných, dolu oddialených, hore hustých papraslenoch, usporiadaných do koncových klasov. Zvyčajne kvitne v júli až v auguste. Plodom sú 4 drobné oriešky. Levandula ako väčšina hluchavkovitých rastlín je medonosná a možno ju úspešne pestovať ako okrasnú.

Vôňa a chuť:

Použitie: Účinné zložky silice uvoľňujú spazmy hladkého svalstva tráviaceho traktu a zlepšujú tak črevnú peristaltiku, ako aj odtok žlče do dvanástnika. Pre súčasný bakteriostatický účinok a povzbudenie tvorby tráviacich enzýmov sa levandula odporúča pri dyspepsiách a spomalenej peristaltike, kolikách a meteorizme. Má aj diuretické a celkové sedatívne účinky. Priaznivo pôsobí aj pri neurasténii s polytopnými funkčnými ťažkosťami, hystérii, nespavosti a všetkých nervových predráždeniach.
Izolovaná silica – Oleum lavandulae – miernym dráždením vyvoláva sčervenanie pokožky a rozšírenie vlásočníc, čím napomáha reparačné procesy; reflexnou cestou pôsobí aj v hlbšie uložených tkanivách a orgánoch, pričom sa prejavujú analgetizujúce účinky.

Liečebné účinky: Kvet i vňať levandule sa uplatňuje predovšetkým ako nervínum, sedatívum, cholagogum a externé derivans. S obľubou sa užíva pri migréne, priaznivo pôsobí pri neurasténii, hystérii, srdcových ťažkostiach, nespavosti (podobne ako medovka), ma spazmolytické účinky pri kŕčoch, mierni bolesti a koliky, podporuje trávenie a zvyšuje tvorbu žlče.

Ďalší článok