Koreniny: A-Z

Ligurček

10 marca, 2024
ligurček

(Levisticum officinale)

Ligurček lekársky (Levisticum officinale) – patrí do čeľade mrkvovité. Je to trváca rastlina, od druhého – tretieho roku mohutná až dvojmetrová, ktorá vyrastá z hrubého, dlhého dužinatého podzemku s voňavými koreňmi. Ligurček možno pestovať priamym výsevom semena, z predpestovaných priesad alebo vegetatívne – pukmi z odrezkov podzemku.

Výskyt: Ligurček pochádza pôvodnze z oblastí Iránu a Afganistanu, vyskytuje sa a pestuje po takmer celej Európe a Severnej Amerike.

Vzhľad: Ligurček lekársky je trvácna, v druhom až treťom roku mohutná, až dvojmetrová rastlina. Ligurček má vzhľad mohutne vyrasteného zeleru. Kvitne bledožltými kvetmi od júna až do augusta.

Vôňa a chuť: Vonia korenisto, ostro, pripomína polievkové korenie maggi a často sa nazýva aj vegeta. Má korenistú a horkastú chuť.

Použitie: Pridáva sa do zemiakovej a hrachovej polievky, k vareným zemiakom, do hovädzích vývarov, fašíriek a omáčok. Používa sa čerstvý aj sušený.

Liečebné: Ako liečivá rastlina pôsobí ligurček proti skleróze, zmierňuje nadúvanie a podporuje zvýšené vylučovanie chloridov. Je močopudný a žlčopudný.

Ďalší článok