Koreniny: A-Z

Chilli paprika

10 marca, 2024
chilli paprika

(Capsicum)
Papriky, sladké a štipľavé, sú členmi čeľade Solanaceae, obrovského zoskupenia rastlín, ku ktorým patrí aj zemiak, paradajka a baklažán. Pestovali sa najprv v Mexickom údolí v Severnej Amerike asi pred 9000 rokmi. Ich názov v jazyku tejto oblasti bol chilli a tento termín sa potom začal používať pre všetkých členov tohto rodu.

Výskyt: Pestujú sa po celom svete

Vzhľad: Podľa odrody sú plody guľaté alebo špicaté. Bobule môžu byť zelené, žlté alebo červené. Zelené plody sú nezrelé. Zrelosť prechádza cez odtiene žltej a oranžovej. K jedlu a koreneniu pokrmov možno používať už aj zelené plody.

Vôňa a chuť: Podľa odrody býva chilli ohnivo až pálivo ostré

Použitie: Chilli a prášok z nich sú veľmi obľúbené v ázijskej najmä v thajskej kuchyni. Tú správnu ostrosť poskytujú taktiež latinskoamerickým mexickým, karibským a iným južným krajinám. Čím menšie tým ostrejšie. Intenzívna ostrosť sídli v semienkach a vntorných žilkách. Kto nemá rád príliš ostré, musí semienka a žilky odstrániť.

Liečebné: Už Indiáni využívali túto rastlinu ako liečivo. Chilli podporuje krvný obeh a pôsobí antibakteriálne, vo väčšom množstve vyvoláva potenie. Ostrá látka Capsaicin uvoľňuje v organizme endorfíny.

Ďalší článok