Koreniny: A-Z

Borievka celá

10 marca, 2024
borievka

(Juniperus communis)

Výskyt: Je to vždyzelený krík rozšírený na pasienkoch, pri okrajoch lesov, často býva súčasťou porastu ihličnatých lesov, žije aj na podhorských a horských lúkach, najmä na vápencových podkladoch a suchých pôdach. Rastie po celej Európe, až po strednú Čínu a severnú Afriku. Na Slovensku sa vyskytuje po celom území od nížin až po horské pásma.

Vzhľad: Poznávacím znakom sú krátke špicaté pichľavé ihlice, ktoré vyrastajú po troch z jedného miesta a modré bobuľovité šištičky.

Vôňa a chuť: Bobule borievky sú príliš horké, aby sa konzumovali za surového stavu. Majú silnú chuť, preto by mali byť používané s mierou.

Použitie: Odpradávna ju používajú ako korenie, celú alebo mletú. Je dôležitým ochucovadlom prívarkov, šalátov, kyslej kapusty, mäsových jedál, marinovaných rybacích pokrmov, paštét z diviny. Vynikajúcu chuť dáva pečienkam z bravčoviny a diviny. Pripravujú sa z nej zmesi korenia, nálevy na šunku a prípravky na údenie mäsa. Módnym grilovaným mäsám môžeme dodať borievkovým korením jemnú aromatickú chuť.

Liečebné: V terapii sa používa na zlepšenie chuti do jedla, ako močopudný prostriedok, na rozpustenie obličkových a žlčových kameňov a pri katarových chorobách.

Ďalší článok