Koreniny: A-Z

Bazalka

10 marca, 2024
bazalka

(Ocimum basilicum)

Vzhľad: Listy sú protistojné, vajcovité, zriedka zúbkaté, s dlhými stopkami. Kvety sú biele alebo ružovofialové, usporiadané v klasoch po šesť v pazuchách listov,s päťpočetnou korunou a štyrmi tyčinkami. Plody sú suché a rozpadajú sa na štyri hnedočierne, jednosemenné, hladké alebo jemnozrnné tvrdky. Celá rastlina príjemne vonia. Bazalka je záhradná rastlina ázijského pôvodu, zriedka pestovaná.

Vôňa a chuť: Používame čerstvé alebo sušené lístky, ktoré majú silnú korenistú chuť a vôňou pripomínajú klinčeky. Čerstvé lístky si uchovajú aromatickosť, ak ich naložíme do oleja alebo octu.

Použitie v kuchyni: Hodí sa do jedál inšpirovaných stredomorskou kuchyňou, k paradajkám, kuraciemu mäsu, zelenine, cestovinám, mozzarelle.   Čerstvé listy sa používajú na ozdobu šalátov. V sušenej podobe v kombinácii s olivovým olejom, citrónom a soľou ho viete použiť na dotvorenie zálievok. Tvorí nevyhnutnú súčasť pokrmov z paradajok či už v podobe šalátov, omáčok alebo polievok. Je výbornou súčasťou plnky do hydiny. Veľmi dobre sa sa dopĺňa s cesnakom. Je tiež nevyhnutnou súčasťou pesta.

Liečebné účinky: Priaznivo ovplyvňuje činnosť obličiek, vylučovanie žalúdočných štiav a trávenie. Uľahčuje odkašliavanie, upravuje zápchu a nadúvanie, upokojuje podráždené nervy. Zvyšuje chuť do jedla a je aj účinným prostriedkom na zníženie teploty.

Bazalka pravá má sladkú, korenistú arómu s náznakom anízu a klinčekov.
Zaraďujeme ju k príbuzným mäty piepornej. V súčasnosti rastie takmer všade, kde je klíma dostatočne teplá. Väčšinou sú bazalky jednoročné byliny. Ľahko vyrastú zo semena a potrebujú slnečné, pred vetrom chránené miesto.

Ďalší článok